transilvanija

Регион

Вакцинација во дворецот на Дракула: Медицински сестри на туристите бесплатно им нудат „Фајзер“

А1он
Во романската туристичка атракција во Трансилванија е организиран пункт за вакцинација од Ковид-19. Докторите и медицинските сестри на својата заштитна опрема носат налепници со вампирски
Свет

Папата Франциск пристигна во Трансилванија, собрани околу 80.000 луѓе

А1он
Папата Франциск, кој е во посета на Романија, денеска пристигна во Мијеркуреја Чук, Трансилванија, каде се сретна со претставници на католичките заедници и го посети