tramp

Свет

Шефот на претседателската кампања на Доналд Трамп поднесе оставка

А1он
Пол Манафорд, шеф на претседателската кампања на републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп, денеска поднесе оставка на функцијата. – Пол Манафорд утрово поднесе
Свет

Угледни републиканци бараат да запре помошта за кампањата на Трамп

А1он
Повеќе од 70 угледни американски републиканци потпишаа писмо упатено до Националниот комитет на Републиканската партија, со кое бараат да се запре финансирањето и помагањето на
Свет

Познати републиканци повикаа да не се гласа за Трамп во име на безбедноста на САД

А1он
Педесеттина истакнати експерти за безбедност од Републиканската партија, меѓу кои и поранешен директор на ЦИА, го оквакификува кандидатот на републиканците за претседателските избори во САД,
Свет

Штајнмајер: Победа на Трамп би имала последици по трансатлантските односи

А1он
Евентуална победа на републиканскиот кандидат Доналд Транп на претседателските избори во САД во ноември годинава, би можела да има негативни последици врз трансатлантските односи, смета
Свет

Милијардерот Доналд Трамп влегува во претседателската трка

А1он
Милијардерот Доналд Трамп и официјално ќе ја трча претседателската трка на 8 ноември како кандидат на Републиканците. И покрај контроверзите и несогласувањата по прашањето за
Свет

Трамп гo бојкотира „Вашингтон пост“

А1он
Доналд Трамп, најизвесниот кандидат на Републиканската партија за претседателските избори во САД, изјави дека веќе нема да издава акредитации за новинарите на весникот „Вашингтон пост“.
Свет

Моќната група Билдерберг не го сака Трамп за претседател

А1он
Членовите на моќната и таинствена група Билдерберг имаат овој викенд состанок во дрезденскиот хотел „Таџ енбергпали“, а меѓу темите за кои се разговара е и