tevdovski

Економија

Тевдовски: 10,2 милијарди повеќе за здравство, образование и социјална заштита во 2019

А1он
Во Буџетот за 2019 година има 10,2 милијарди денари повеќе средства за здравство, образование и социјална заштита. И годинава во Буџетот за овие намени има
Економија

Тевдовски на Министерска конференција на Светска банка во Виена

А1он
Министерот за финансии Драган Тевдовски ќе учествува на Министерска конференција во организација на Светска банка, која се одржува во Виена, Австрија. Темата на конференцијата е
Економија

Турските инвеститори бараат регулаторна сигурност и квалификувана работна сила

А1он
Членките на Управниот одбор на Стопанската комора Македонија – Турција – МАТТО на средбата со министерот за финансии Драган Тевдовски му порачаа дека стапување на
Економија

Заев-Тевдовски: Владата останува посветена на поддршка на развојните програми на општините за подобри услуги за граѓаните

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за финансии, Драган Тевдовски, денеска имаше средба со Управниот одбор на Заедницата на единиците
Економија

Тевдовски: Средствата за мебел и возила во Предлог-буџетот не се наменети за функционерите

А1он
Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска на прес-конференција во Министерството за финансии појасни дека средствата во Предлог-буџетот предвидени за набавка на мебел не се однесуваат
Економија

ВИДЕО: Заев и Тевдовски го презентираа најголемиот буџет досега, најавија пресвртница во економските политики

А1он
„Пред нас е економска година во која парите на народот уште повеќе ќе одат во проекти за поддршка на граѓаните од сите категории, особено најранливите.
Економија

Заев, Анѓушев и Тевдовски во Стопанската комора за Буџетот за 2019: Ова ќе биде година на економијата и на социјалната правда

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори,
Економија

Буџет 2019: 10% повисоки плати за лекарите специјалисти, 5% повисоки плати за јавниот сектор

А1он
Повисоки плати за лекарите специјалисти за 10% од јануари 2019 година и за 5% повисоки плати за вработените во здравството, образованието, градинките, одбраната, државната администрација,
Видео Економија

ВИДЕО: Бизнис заедницата и Тевдовски допрва ќе ги „пеглаат“ ставовите за прогресивното оданочување

А1он
Стопанската комора бара транспарентна одлука на Владата за даноците, а во неа да бидат земени предвид забелешките на бизнис-заедницата. Претседателот на комората, Бранко Азески, пред
Економија

Вонредна седница на Стопанската комора за прогресивното оданочување, ќе присуствува и Тевдовски

А1он
Управниот одбор на Стопанската комора на Македонија денеска ќе одржи вонредна седница за најавеното прогресивно оданочување и ефектот од оваа мерка врз работењето на деловните