terorizam

Свет

Во 2012 година во терористички напади во светот загинале околу 15.500 луѓе

А1он
Над 8.500 терористички напади во светот во 2012 година загинале околу 15.500 луѓе, се вели во извештај на Националниот конзорциум за истрага и реакции на тероризам при
Свет

Узбекистански државјанин уапсен поради помагање на терористи

А1он
Американските власти синоќа соопштија дека во сојузната држава Ајдахо уапсен е узбекистански државјанин под сомнение дека парично помагал една терористичка организација во Узбекистан. Уапсениот Фазлидин Курбанов се
Свет

Разузнавањето на САД предвидува крај на исламскиот тероризам до 2030 година

А1он
Бранот исламистички тероризам во светот би требало да заврши до 2030 година, предвидуваат разузнавачките служби на САД. Во неодамна објавениот извештај „Светски трендови 2030“ Националниот
Свет

Зошто терористите не можат да бидат и ментално болни?

А1он
Непосредно по масакрот во Аурора од минатата недела, поголемиот дел од политичката класа го правеше она што вобичаено го прават политичките приврзаници. Прво дојде грдата
Свет

Брисел под закана за терористички дејствија поради „бурките“

А1он
Портокалов код или трет претпоследен степен на готовност за реакција е активиран во Брисел и регионот околу поради закана од дејствија на екстремисти или терористи.