terorizam

Свет

Канадските власти обвинија 15-годишно момче за криминални дела поврзани со тероризам

А1он
Канадската полиција обвини 15-годишно момче за извршени криминални дела, поврзани со тероризам. Се претпоставува дека тинејџерот извршил грабеж во корист на терористичка група. Полицијата не
Свет

ЕИП: Неверојатен раст од 60 отсто на терористичките напади во светот во 2013 година

А1он
Бројот на лицата убиени во нападите на милитантите минатата година скокнал за речиси 60 отсто, на рекордните 18.000 ширум светот, соопшти денеска во извештајот за
Свет

Францускиот заложник Серж Лазаревиќ е жив

А1он
Исламитичката органзиација Ал Каеда на Исламскиот Магреб (АКМИ) објави видео снимка на која е идентификуван францускиот заложник Серж Лазаревиќ, кој беше грабнат во ноември 2011 година,
Свет

Значително зголемен бројот на терористичките напади во 2013.

А1он
Во светот минатата година имало околу десет илјади терористички напади, што е 44 отсто повеќе од претходната година, пишува лондонскиот Институт за економски науки и
Свет

Чомски: Америка стои зад најголемите терористички напади во историјата

А1он
Познатиот американски лингвист и филозоф, Ноам Чомски во тек на видео конференција во Сијудад во Мексико, рече дека нападите на американските дронови и војни кои
Македонија

Јанкулоска: Македонија не е изолирана во поглед на опасностите од тероризмот

А1он
Политичките и социоекономските фактори кои може да придонесат за терористичко радикализирање и регрутирање, се тема на дводневниот национален семинар „Сузбивање на насилниот екстремизам и радикализам