teroristi

Свет

Трамп тврди дека медиумите се обидуваат да го обвинат за масакрот на Нов Зеланд

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд. Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат за
Регион

Косовската полиција тврди дека спречила терористички инциденти

А1он
Генералниот директор на косовската полиција Шпенд Маџуни во извештај до Одборот за внатрешни работи на косовското Собрание изјави дека полицијата на различни места во земјата
Свет

Руско МО: Терористите имаат оружје со кое можат да напаѓаат сириски авиони

А1он
Претставникот на руското Министерство за одбрана, Игор Конашенков изјави дека терористите поседуваат оружје со кое можат да ја нападнат сириската авијација. – Воената опрема која
Регион

Експлозија кај Мостар, мета бил генералот на војската на БиХ

А1он
Во тунелот Селаковац кај Мостар дојде до силна експлозија пред возилото во кое беше началникот на Заедничкиот штаб на оружените сили на БиХ, Анто Јелеч.
Свет

Евроџаст: Терористи нелегално се внесуваат во Европа преку Средоземно Море

А1он
Со бродовите на криумчарите, кои внесуваат мигранти во Европа преку Средоземно Море, се превезуваат терористи на џихадистичката група Исламска држава (ИД), изјави претседателот на Европската
Свет

Пју: Мнозинството муслимани се против екстремизмот

А1он
Познатиот американски институт Пју ги објави резултатите од најновото истражување на тема екстремизам и ислам, според кои мнозинството муслимани во светот силно го отфрлаат екстремизмот, пренесува Анадолија.