Tereza Mej

Свет

Сомнителен пакет пронајден во близина на Кабинетот на Тереза Меј

А1он
Лондонската полиција соопшти дека го блокирала реонот околу улицата „Дунинг“ во Лондон, во која се наоѓа Кабинетот на британската премиерка Тереза Меј, поради пронајден „сомнителен
Свет

Тереза Меј се обидува договорот за Брегзит по четврти пат да го стави на гласање

А1он
Британската премиерка Тереза Мај бара начин својот договор за Брегзит по четврти пат да го изнесе пред Парламентот на гласање в понеделник. Опцијата на премиерката
Свет

Британскиот Парламент по третпат ќе гласа за Договорот за Брегзит

А1он
Претседавачот на Долниот дом на британскиот Парламент, Џон Беркау вечерва соопшти дека го прифатил барањето на премиерката Тереза Меј, пратениците утре по третпат да се
Свет

Би-Би-Си: Меј ќе поднесе оставка кога ќе се финализира Договорот за Брегзит

А1он
Британската премиерка Тереза Меј им порача на пратениците од нејзината Конзервативна партија во Долниот дом на Парламентот во Лондон дека ќе се повлече од функцијата
Свет

Меј го достави до Парламентот барањето за одлагање на Брегзит

А1он
Владата на Велика Британија денеска до Парламентот во Лондон достави документ со кој се предвидува одлагање на датумот за Брегзит, соопшти британската премиерка Тереза Меј.
Свет

Меј: Време е да се спроведе одлуката на британскиот народ за Брегзит

А1он
Британската премиерка Тереза Меј изјави дека побараното одложување на Брегзит ќе му даде можност на британскиот парламент конечно да ја спроведе волјата на граѓаните за
Свет

Меркел не е подготвена да зборува за одложување на Брегзит

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел одби да коментира за кој период би се одложил Брегзит, истакнувајќи дека британскиот Парламент ќе го покаже правецот на натамошните случувања.