tenis zeni

Спорт

Серена по пласманот во полуфиналето на АО: Го одиграв мојот најдобар меч на турнирот

А1он
Американката Серена Вилијамс, во блиц интервју, ја коментираше денешната победа над Романката Симона Халеп во четвртфиналниот натпревар на Австралија опен (6:3, 6:3). – Тоа беше
Спорт

Во второто коло елиминирана Кенин, бранителката на трофејот на Австралија опен

А1он
Австралија опен ќе добие нов шампион во женска конкуренција, откако ноќеска американската тенисерка Софија Кенин во 2. коло на загуби од Каја Канепи со 3:6
Спорт

Контавеит: Толку многу се навикнав на маската што отидов под туш со неа

А1он
Дваесет и третата тенисерка на светот, Анет Контавеит, која помина строг карантин во Мелбурн пред Грен слемот, рече дека Австралија практично го запре ширењето на
Спорт

На Серена Вилијамс и беше препорачано да стави крај на кариерата, тоа предизвика скандал

А1он
Поранешниот тенисер Јон Цириак, 81-годишниот сопственик на „Мадрид Опен“ предизвика голем скандал на социјалните мрежи, изјавувајќи во интервју за романската телевизија дека Серена Вилијамс треба
Спорт

ВТА ја прогласи Кенин за најдобра тенисерка за 2020 година

А1он
Американката Софија Кенин (22) е прогласена за тенисерка на годината во избор на ВТА. Кенин, која во моментов е четврторангирана во светот, на почетокот на
Спорт

Мечот Халеп – Рибакина најдобар за оваа година во изборот на ВТА

А1он
Финалниот натпревар на турнирот во Дубаи меѓу Романката Симона Халеп и претставничката на Казахстан Елена Рибакина е прогласен за најдобар во годинава што изминува, објави
Спорт

Пред 45 години почна рангирањето на ВТА, прва на лидерското место беше Крис Еверт

А1он
На 3 ноември 1975 година, женската тениска асоцијација – ВТА започна со компјутерско рангирање. Првата која се најде на лидерското место беше Крис Еверт, која