tanc fest

Култура

Скапино балет Ротердам и „Убавите жени“ за затворањето на „Танц Фест Скопје 2021“

А1он
Во рамки на програмата „Холандски танцови досторели“, денеска во просториите на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Скопје, ќе се одржи предавање на Самуел Вуерстен, уметнички директор
Култура

Танц Фест 2019 – јубилеј за паметење

А1он
Со синоќешниот танцов перформанс „Секвенци – Минато/Сегашност/Иднина“ во Македонскиот народен театар се заокружи месецот на танцот. Оваа кореографија со потпис на Рисима Рисимкин, уметнички директор
Култура

Фабио Либерти добитник на наградата „Златна пеперутка 2017“

А1он
Младиот Фабио Либерти од Италија ја доби наградата за најдобар короеграф „Златна пеперутка 2017“ на синоќешната гала вечер на Интернационалиот натпревар за млади кореографи „Танц
Култура

Отворен 13. „Танц фест“, наградата „Менада“ за Јагода Сланева

А1он
Примабалерината во пензија Јагода Сланева ја доби наградата „Менада“ за особен придонес за развојот на танцот која традиционално ја доделува Фестивалот за современ танц „Танц