talibanci

Свет

Убиен вториот човек во хиерархијата кај пакистанските талибанци

А1он
Во денешниот напад на американско беспилотно летало во регионот на Северен Вазиристан е убиен Вали ур Рехман, вториот човек во хиерархијата кај пакистанските талибанци, изјавија припадници на
Свет

Британската војска држи во затвор околу 90 талибанци без судење

А1он
Британската војска држи во затвор околу 90 талибански бунтовници, во воената база Камп Бастион, во авганистанската провинција Хелманд, потврди денеска министерот Филип Хамонд. Признанието на британскиот министер
Свет

Авганистанските талибанци најавија пролетна офанзива

А1он
Талибанците најавија дека утре ја почнуваат пролетната офанзива против авганистанската Влада, силите на НАТО и нивните „дипломатски центри“ со посредство на бомбаши самоубијци и со уфрлени агенти.
Свет

Талибанците се закануваат дека ќе продолжат со напади и го отфрлаат извештајот на ОН

А1он
Талибанските бунтовници денеска се заканија дека ќе продолжат со нападите врз претставници на авганистанската Влада и врз цивили за кои ќе проценат дека се поврзани
Свет

Талибанците ја предупредија Франција на катастрофални последици

А1он
Талибанските бунтовници во Авганистан ја осудија француската воена интервенција против вооружените исламистички групи во Мали, предупредувајќи оти тоа ќе има катастрофални последици. Талибанците на својата
Свет

(ВИДЕО) АВГАНИСТАН: Погоден сум, погоден сум…

А1он
Извидничко-разузнавачки тим  на американската војска бил во мисија, кога одеднаш налетале на група талибанци. Снимката е од перспектива на војникот на американската војска во Авганистан,