talibanci

Свет

Талибанците ја повикаа меѓународната заедница за соработка

А1он
Талибанските власти во Авганистан ја повикаа меѓународната заедница за соработка и добри односи. Тие избегнаа цврсто да се определат за овозможување образование на девојчињата и
Свет

САД: Разговорите со талибанците беа „отворени и професионални“

А1он
САД соопшти дека првиот директен состанок помеѓу високи американски и талибански официјални претставници откако екстремистичката група ја врати власта во Авганистан беше „отворен и професионален“
Свет

Талибанците отфрлаат соработка со САД во сузбивање екстремисти од ИД

А1он
Талибанците денеска отфрлија можност за соработка со САД во сузбивањето на екстремистичките групи во Авганистан, изразувајќи таков став пред првите директни разговори меѓу двете страни
Свет

Во Доха состанок на американски претставници со талибанците

А1он
Американска делегација ќе се сретне со високи талибански претставници во Доха викендов, на прва средба откако Вашингтон ги повлече своите војници од Авганистан, изјавија двајца
Свет

Талибанците формираа специјален баталјон од бомбаши самоубијци

А1он
Талибанците формираа специјален баталјон од бомбаши – самоубијци на северот од земјата за заштита на границите со Кина и Таџикистан, изјави заменик – гувернерот на
Свет

Талибанците ги предупредија Американците: Ќе имате последици доколку не ги прекинете нападите со беспилотни летала

А1он
Талибанците денеска предупредија на последици доколку САД не ги прекинат летовите на своите беспилотни летала во воздушниот простор на Авганистан. „Со операциите со беспилотни летала
Свет

Гани: Талибанците го хакираа мојот Фејсбук профил и објавија порака за поддршка

А1он
Пребеганиот претседател на Авганистан, Ашраф Гани рече дека неговиот профил на Фејсбук бил хакиран откако била објавена порака во која се вели дека луѓето треба
Свет

Талибанците повторно воведуваат егзекуции и отсекување раце

А1он
Еден од основачите на талибанците и главен иницијатор за строго толкување на исламскиот закон за време на последното владеење на Талибанците во Авганистан кон крајот
Свет

Петте постојани членки на СБ на ОН согласни за тоа што се очекува од талибанците

А1он
Петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН „во голема мера се согласни“ за тоа што се очекува од талибанците, јавија утринава француските медиуми,