talibanci

Свет

Талибанците во Авганистан нудат по пет долари за гласачко ливче

А1он
Талибанците, кои почнаа жестока кампања за да го попречат успешното одржување на претседателските избори во Авганистан, закажани за утре, на локални жители им плаќаат по
Свет

Талибанците ја напднаа зградата на Централната изборна комисија во Кабул

А1он
Талибанците зазедоа една зграда во Кабул од каде пукаат врз комплексот во кој се наоѓа Централната изборна комисија, соопшти авганистанската полиција. Талибанците на Твитер ја
Свет

Пакистански претставници водат директни преговори со талибанците

А1он
Пакистански владин тим отпатува денеска на тајно место во северозападниот дел на земјата, каде беа одржани првите директни преговори со талибанците. Министерот за информации Первез
Свет

Талибанците против договорот меѓу Авганистан и САД

А1он
Талибанските бунтовници денеска ја осудија одлуката на националното собрание на авганистанските племенски лидери, со која се одобрува договорот за безбедност меѓу Кабул и Вашингтон. –
Свет

Авганистан сака мировните преговори со талибанците да се оддржат во Турција или Саудиска Арабија

А1он
Аванистанската влада денеска соопшти дека повеќе сака мировните преговори со талибанците да се оддржат во Саудиска Арабија или Турција, а не во Катар, каде бунтовниците во јуни
Свет

Лидерот на талибанците ги смета за губење време изборите во Авганистан

А1он
Лидерот на талибанците Мула Омар ги отфрли изборите во Авганистан, закажани за следната година, нарекувајќи ги губење време. – Бидејќи станува збор за фарса, наречена избори
Свет

Убиен вториот човек во хиерархијата кај пакистанските талибанци

А1он
Во денешниот напад на американско беспилотно летало во регионот на Северен Вазиристан е убиен Вали ур Рехман, вториот човек во хиерархијата кај пакистанските талибанци, изјавија припадници на
Свет

Британската војска држи во затвор околу 90 талибанци без судење

А1он
Британската војска држи во затвор околу 90 талибански бунтовници, во воената база Камп Бастион, во авганистанската провинција Хелманд, потврди денеска министерот Филип Хамонд. Признанието на британскиот министер