tajland

Свет

Тајланд се согласи на мировни разговори со муслиманските бунтовнички групи од југот на земјата

А1он
Тајландски официјални безбедносни претставници денеска дадоа согласност за почеток на мировните разговори со муслиманската бунтовничка група што е инволвирана во нараснатото насилство во јужните провинции од земјата
Свет

Над 13.000 лица погодени од поллавите на Тајланд

А1он
Над 13.000 лица се погодени во поплавите предизвикани од поројните дождови, во тајландската јужна провинција Наратхиват. Во некои окрузи на провинцијата улиците на населените места се под
Свет

Штрајк на наставниците во јужен Тајланд, поради бранот насилства

А1он
Наставниците од јужниот дел на Тајланд денеска повикаа на дводневен штрајк со барање за подобрување на безбедноста во регионот, каде 157 учители се убиени во изминатите
Спорт

Од мали нозе во ринг, за да ги прехранат сиромашните родители

А1он
Малолетници во Тајланд се борат во ринг за победа и слава, за да ги прехранат нивните сиромашни семејства. Момчиња и девојчиња ја тренираат боречката вештина