szo

Македонија

Симулациска вежба на сообраќајка со големи последици

А1он
Министерството за здравство и Светската здравствена организација (СЗО) денеска во Градскиот парк 2 во Скопје ќе реализираат симулациска вежба „Сообраќајна несреќа со голем број повредени и со
Магазин

СЗО: Глобална закана за отпорност на антибиотици

А1он
Отпорноста на антибиотици претставува значајна глобална закана, предупредуваат експерти на Светската здравствена организација (СЗО). Анализата на податоците собрани во 114 земји покажала дека отпорноста на
Свет

СЗО: Седум милиони лица во 2012. година починале од аерозагаденост

А1он
Светската здравствена организација соопшти дека загадувањето на воздухот, кое што е предизвикано од огнот, па се до издувните гасови од автомобилите во 2012 предизвикаа смрт