svajcarija

Свет

Швајцарија и САД потпишаа договор против затајување данок

А1он
Швајцарската Влада денеска го потпиша контроверзниот договор со САД, со кој се предвидува сите швајцарски банки да достават информации за сметките на американските граѓани. Целта
Економија

Ќе се гради „Нестле“ универзум

А1он
Компанијата „Нестле“, во чест на 150 години постоење, ќе гради комплекс кој ќе содржи три историски објекти – првобитната фабрика, вилата во која некогаш бил сместена бизнис
Свет

Најмалку 50 повредени во судар на два воза во Швајцарија

А1он
Два патнички воза се судрија изутринава во Швајцарија во близината на станицата Неухаусен ам Рхеинфал, северно-источна Швајцарија во близината на границата со Германија, според првичните
Економија

Се затвора најстарата швајцарска банка „Вегелин“

А1он
Најстарата швајцарска банка „Вегелин“планира трајно да ги затвори своите шалтери откако пред њујоршкиот суд призна дека им помагала на американски државјани да го избегнат плаќањето данок, соопштуваат
Свет

Швајцарија блокираше 300 милиони долари на синови на Мубарак

А1он
Швајцарските власти замрзнаа 300 милиони долари на сметки во банката Креди Свис (Credit Suisse) кои припаѓаат на синовите на поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак, објави
Свет

Швајцарците остануваат евроскептици

А1он
Швајцарците немаат доверба во Европската унија, покажуваат резултатите од истражувањето објавено од весникот „Зонтагсцајтунг“. Само 11,5 проценти од швајцарските граѓани поддржуваат членство на својата земја
Свет

Швајцарците му кажаа „не“ на законот за пушење на денешниот референдум

А1он
Според последните информации на швајцарската национална телевизија, на денешниот референдум 66 отсто од граѓаните се изјасниле против засилените мерки за заштита од пасивното пушење. Неколку
Свет

Во Швајцарија разбиена огромна мрежа за меѓународна трговија со дрога

А1он
Полицијата во Женева разби голема меѓународна мрежа за трговија со дрога, соопштија денеска властите во кантонот Женева. Во операцијата се уапасени 15 припадници на мрежата