svajcarija

Економија

Швајцарците изгласаа укинување на огромните бонуси на бизнисмените

А1он
Швајцарците денеска на референдум со големо мнозинство изгласаа укинување на бонусите на своите водечки бизнисмени, според првите официјални резултати, според кои во Женева 67,7 отсто ја
Свет

Швајцарците се изјаснуваат за ограничување на бонусите на менаџерите

А1он
Швајцарците со право на глас денеска се изјаснуваат на референдум за ограничување на големите премии и бонуси на менаџерите на швајцарските компании. Граѓаните одговараат на прашањето
Свет

Четврта жртва на вчерашната пукотница во швајцарската фабрика за преработка на дрво

А1он
Почина едно од тешко ранетите лица од  вчерашното пукање во фабриката за преработка на дрво во швајцарското градче Менцна, со што жртвите од овој кобен
Свет

Нов скандал со храна: Свинско месо во швајцарските и германски кебапи

А1он
Лаборатории во Германија и Швајцарија открија дека во кебапи, кои главно ги јадат муслимани, има траги од свинско месо. Швајцарската лабораторија пронајде свинско месо во
Свет

Швајцарците ја убија својата единствена мечка

А1он
Швајцарците вчера ја убија својата единствена мечка. Швајцарски официјални лица изјавија дека мажјакот кафеава мечка, наречен “M13” беше убиен затоа што претставувал закана за населението.
Свет

Швајцарија и САД потпишаа договор против затајување данок

А1он
Швајцарската Влада денеска го потпиша контроверзниот договор со САД, со кој се предвидува сите швајцарски банки да достават информации за сметките на американските граѓани. Целта
Економија

Ќе се гради „Нестле“ универзум

А1он
Компанијата „Нестле“, во чест на 150 години постоење, ќе гради комплекс кој ќе содржи три историски објекти – првобитната фабрика, вилата во која некогаш бил сместена бизнис
Свет

Најмалку 50 повредени во судар на два воза во Швајцарија

А1он
Два патнички воза се судрија изутринава во Швајцарија во близината на станицата Неухаусен ам Рхеинфал, северно-источна Швајцарија во близината на границата со Германија, според првичните