struja

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: За цената на струјата одлучува Регулаторната комисија

А1он
За покачувањето на цената на струјата единствено одлучува Регулаторната комисија која е независно тело, чии членови ги избира Собранието. Ниту Владата, ниту ВМРО-ДПМНЕ како политичка
Македонија

ЛДП: Поскапувањето на струјата и парното е нов ценовен шок

А1он
ЛДП на прес конференција изрази сериозна загриженост од секојдневните поскапувања на основните животни трошоци со што драстично опаѓа стандардот на граѓаните и рапидно се зголемува
Економија

Струјата поскапа за 9,83%, парното за 3,75%

А1он
Регулаторната комисија за енергетика на денешната подготвителна седница донесе предлог одлука крајната цена на струјата да биде повисока за 9,83 отсто, а на парното за
Економија

Тунески: Поскапувањето на струјата ќе биде генератор за инфлација

А1он
СДСМ реагираше на најавите за поскапување на струјата и предупреди дека тоа ќе биде уште еден удар врз џепот на граѓаните. Според Атансако Тунески од