sri lanka

Свет

Претседателот на Шри Ланка вети дека ќе го искорени тероризмот пред изборите

А1он
Претседателот на Шри Ланка Матрипала Сирисена изјави дека безбедносните сили ќе го искоренат тероризмот и ќе воспостават стабилност пред претседателските избори кон крајот на годината.
Свет

Католичкиот кардинал на Шри Ланка предупреди на нови напади врз цркви

А1он
Католичкиот кардинал на Шри Ланка, Малколм Ранџит ги предупреди верските претставници дека добил информации од странство оти во текот на оваа недела ќе има обиди
Свет

Убиени таткото и двајца браќа на главниот осомничен за нападите во Шри Ланка

А1он
Татко и двајцата браќа за кои се верува дека стојат зад нападите во Шри Ланка беа убиени кога безбедносните сили се инфилтрираа во нивното засолниште.
Свет

Поради нападите Шри Ланка може да загуби 1,5 милијарда долари приходи од туризмот

А1он
Терористичките напади во Шри Ланка извршени за католички Велигден оваа година може да предизвикаат губење на приходите во туристичкиот сектор до 1,5 милијарди долари, објави