srbija koronavirus

Регион

Со низок процент имунизирани неизбежен e четврти бран на Ковид-19 во Србија, алармираат здравствените власти

А1он
Државниот секретар на Министерството за здравство на Србија, Мирсад Ѓерлек, денеска изјави дека одговорот на младите на вакцинацијата против Ковид-19 е незадоволителен, бидејќи изнесува само
Регион

Во Србија бројот на новозаразени со Ковид-19 во 24 часа падна под 1000

А1он
Според последните податоци во Србија има 835 нови случаи на коронавирус. Во последните 24 часа починале 19 лица. Во земјата досега се направени 3.929.245 тестирања,
Регион

Кон: Единствен излез од рестрикциите е масовната вакцинација

А1он
Епидемиологот Предраг Кон денеска изјави дека рестриктивните мерки против коронавирусот во Србија даваат резултати, но дека единствениот излез е масовната вакцинација. -Секако, мерките даваат резултат,
Регион

Брнабиќ: Мерките против коронавирусот ќе мора да се заострат

А1он
Српската премиерка Ана Брнабиќ најави дека мерките против коронавирусот ќе мора да се заострат и информира дека денеска ќе има состанок со медицинскиот дел на
Регион

Драстичен пораст на бројот на заразени со Ковид-19 во земјите од регионот

А1он
Државите од регионот бележат драстичен пораст на бројот на новозаболени лица со коронавирус, што главно се припишува на опуштањето на граѓаните, непочитување на епидемиолошките мерки
Регион

Расте бројот на заразени од коронавирус во регионот, најтешка состојбата во Унгарија

А1он
Бројот на пациенти заразени со коронавирус во земјите од регионот денеска бележи пораст во споредба со претходните денови, а најтешка е состојбата во Унгарија, каде
Регион

Србија досега набави два милиона вакцини против коронавирусот

А1он
Денеска напладне во Србија пристигнаа уште 46.800 вакцини од производителот Фајзер, а утрово се испорачани 50.000 вакцини „Спутник V“, а премиерката Ана Брнабиќ посочи дека