spc

Регион

ФОТО: Качавенда на наследникот ќе му остави „царство“

А1он
Разрешениот владиката Василије Качавенда на својот наследник во Владичанскиот дворец, во Бијелина, ќе му остави позлатен мебел, колекција од слики од најпознати српски автори и
Регион

Србија: Владиката Качавенда е разрешен од сите должности

А1он
Српскиот владика Василие Качавенда е разрешен од сите должности. Оваа одлука ја донесе Синодот, кој го пензионира Качавенда уште пред еден месец. Ваквата одлука на
Регион

СПЦ бара помош од Србија и Европа за ослободување на Јован Вранишковски

А1он
Соборот на Српската православна црква апелира до власта во Србија и демократските институции во Европа да му помогнат на охридскиот архиепископ Јован Вранишковски да излезе
Видео Регион

Објавено ново видео: Владиката Качавенда се бакнува со малолетник

А1он
Српските медиуми дојдода до нова необјавена снимка на која јасно се гледа владиката Василије Качавенда како се бакнува и милува со А.Р. кој во времето
Регион

СПЦ со поддршка за Србите во Косово кои се против договорот со Приштина

А1он
СПЦ и патријархот Иринеј објавија дека се „сто отсто со српскиот народ на Косово и Метохија“ кои го отфрлија договорот за нормализирање на односите меѓу Белград и
Регион

СПЦ: Со договорот Србија ја предава својата вековна традиција

А1он
Синодот на Српската православна црква (СПЦ) денеска оцени дека бриселскиот договор за Косово е „предавство на сопствената вековна и најважна територија“ и посредно и премолчено, но сепак
Македонија

Српскиот патријарх Иринеј прифати разговори со МПЦ

А1он
Српскиот патријарх Иринеј изјави дека Српската православна црква прифаќа разговори со Македонската православна црква, но по канонските принципи и во согласност со порнешните меѓусебни договори.
Регион

„Упатени се остри зборови, но не очекувам никакви последици“

А1он
Во изминатите неколку денови се слушнаа остри тонови во СПЦ по повод автокефалноста на Македонската православна црква. Владиката бачки Иринеј оцени дека изјавата на епископот
Регион

Иринеј против автокефалноста на МПЦ

А1он
Епископот Иринеј го критикуваше епископот Лаврентиј поради изјавите дека СПЦ треба да и даде автокефалност на непризнаената Македонска православна црква. „Принуден сум да му се