spanija

Економија

„Мудис“ ја зголеми перспективатa за шпанската економија

А1он
Меѓународната рејтинг агенција „Мудис“ ја зголеми перспективата за економски раст на Шпанија од негативна во стабилна. Агенцијата оцени дека е постигнат баланс во шпанската економија и
Свет

Рахој: Шкотска не може да остане во ЕУ ако се отцепи

А1он
Шпанскиот премиер Маријано Рахој изјави дека евентуалната идна независна Шкотска која би се отцепила од Велика Британија, не ќе може по автоматизам да стане членка
Свет

Шпанија демантира дека е запленета британска дипломатска торба

А1он
Шпанскиот министер за надворешни работи Хозе Мануел Гарсија-Маргаљо ги демантираше обвинувањата на официјален Лондон дека на граничниот премин со Гибралтар шпанските погранични власти заплениле и
Свет

Лондон со протестна нота до Мадрид

А1он
Велика Британија вложи протестна нота до Шпанија поради отворање британски дипломатски торби на границата со Гибралтар, „сериозно кршејќи“ ја Виенската конвенција, соопшти денеска Форин офисот.