solun

Македонија

Министрите за надворешни работи на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија на средба во Солун

А1он
По иницијатива на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас на 4 и 5 октомври во Солун ќе се одржи средба на шефовите на дипломатиите
Регион

Николиќ не се откажал од идејата за канал Морава-Вардар до Солун

А1он
Претседателот на националниот совет на Србија за соработка со Кина и со Русија, Томислав Николиќ денеска во разговор со министерката за градежништво, сообраќај и инфраструктура,
Македонија

Градоначалникот на Солун понуди помош за настраданите во невремето

А1он
По повод катастрофалното невереме што го зафати скопскиот регион, телеграми со сочувство до претседателот на Република Македонија  Ѓорге Иванов, упатија претседателите на повеќе држави од
Регион

Работите на изградбата на метро во Солун открија „византиска Помпеја“

А1он
Интензивната градежна активност со изградбата на метро во северниот грчки пристаништен град Солун, откри вистинско богатство од археолошки пронајдоци, кое натера некои да го наречат