solc

Економија

Шолц: Германија ќе ја „преживее“ зимата и покрај енергетските проблеми

А1он
Германија е во добра позиција да ја „преживее“ зимата и покрај проблемите на енергетскиот пазар, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц. Шолц вети дека Германија
Свет

Шолц: Германија сега е во многу подобра позиција да се спротивстави на Русија за снабдувањето со гас

А1он
Германија сега е „во многу подобра позиција“ да се соочи со „заканите“ од Русија, вклучително и гасната криза што настана по руската инвазија на Украина,
Свет

Шолц: Германија ќе ја поддржува Украина се додека е потребно

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ја увери Украина дека неговата земја ќе ја поддржува против руската инвазија онолку долго колку што е потребно. „Германија цврсто
Свет

Германскиот канцелар против визна забрана за туристите од Русија

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека е против воведување забрана за издавање туристички визи за руските државјани. – Ова е војна на (рускиот претседател
Свет

Шолц: Путин се обидува да ја подели Европа

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека рускиот претседател Владимир Путин стравува дека „искрата на демократија“ ќе се прошири и врз неговата земја и додаде дека
Свет

Телефонски разговор Путин – Шолц

А1он
Кремљ денеска соопшти дека рускиот претседател Владимир Путин во телефонскиот разговор со германскиот канцелар Олаф Шолц „ги презентирал логиката и основните задачи на руската операција
Свет

Зеленски имал телефонски разговор со Шолц

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска потврди дека имал телефонски разговор со германскиот канцелар Олаф Шолц околу можноста за воведување дополнителни санкции против Русија. Тој додаде
Свет

Ди Цајт: Шолц му порача на Путин да не користи биолошко или хемиско оружје

А1он
Во директен разговор, германскиот канцелар Олаф Шолц го предупредил рускиот претседател Владимир Путин да не користи биолошко или хемиско оружје во Украина, објави денеска весникот
Свет

Заврши телефонскиот разговор Шолц – Макрон – Путин

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц, претседателот на Франција, Емануел Макрон и рускиот претседател Владимир Путин денеска имаа телефонски разговараа за Украина. – За време на 75-минутниот