sojuz na stopanski komori

Економија

Сојуз на стопански комори на Македонија: Итно да се исплати поддршката за туристичко-угостителскиот секор

А1он
Доколку итно и недоложно не се исплати поддршката за туристичко-угостителскиот сектор предвидена со петтиот пакет мерки и не се обезбеди дополнителна директна и неповратна финансиска
Македонија

ССК: Мерките за помош на компаниите да продолжат до април, петтиот пакет да биде донесен во јануари

А1он
Продолжување на финансиската помош за исплата на плата, неповратната финансиска помош како и бескаматните кредити се приоритетните мерки кои реалниот сектор очекува да продолжат и
Економија

Признание Македонски квалитет 2020 за 10 македонски економски амбасадори

А1он
Десет претпријатија кои се македонски економски амбасадори го добија престижното Признание за македонски квалитет, кое традиционално го доделува Сојузот на стопански комори на Македонија под
Економија

Арсовска: Со СЗО спроведуваме истражување за минимизирање на последиците по здравјето и економијата

А1он
Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска, денес информираше дека во соработка со Џон Дентон, генералниот секретар на Интернационалната стопанска комора, заеднички
Економија

Арсовска: Приватниот сектор очекува тешка 2020 година

А1он
Политиката е секогаш пред економијата. Тоа во голема мера ја комплицира и онака сложената состојба во земјава, каде во институциите, се чини, се занемарува принципот
Економија

Арсовска: Не ни треба „мал шенген” со Србија и Албанија, туку реформи за влез во ЕУ

А1он
Во време кога сме условно пред вратите на НАТО и со можности за отпочнување преговори со Европската Унија, чудна е идејата да влеземе во економска
Економија

Десет компании го добија признанието „Македонски квалитет 2018“

А1он
Десет компании денеска го добија признанието „Македонски квалитет 2018“ што традиционално, четврта година, го доделува Сојузот на стопански комори. Манифестацијата се организира под покровителство на
Економија

Заев на деловен појадок со Сојузот на стопански комори: Ќе обезбедиме еднакви услови за домашните и за странските компании

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со Заменик претседателот на владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев,