sipri

Свет

СИПРИ со анализа дека ќе се зголеми нуклеарниот арсенал во светот

А1он
Стокхолмскиот меѓународен институт за мировни истражувања (СИПРИ) објави дека светскиот нуклеарен арсенал наскоро ќе се зголеми со оглед на сегашните тензии, јави ДПА. И покрај
Свет

СИПРИ: Пандемијата не ја запре глобалната индустрија за оружје

А1он
Продажбата на оружје се зголеми во 2020 година и покрај пандемијата на коронавирус и нејзиното влијание врз економијата, покажаа денешните податоци од Стокхолмскиот меѓународен институт
Свет

СИПРИ: Нуклеарните држави продолжуваат да го модернизираат својот арсенал

А1он
Вкупната количина на нуклеарно оружје во светот се намалува, но сите нуклеарни држави продолжуваат да ги модернизираат своите арсенали, стои во најновиот извештај за состојбата