severna koreja

Свет

Парк Ген-хе: Северна Кореја може да предизвика непромислена провокација

А1он
Претседателката на Јужна Кореја, Парк Ген-хе предупреди денеска дека постои можност Северна Кореја да предизвика „непромислена провокација“, по шокантната егзекуција на тетинот на лидерот Ким Џонг-ун, Јанг
Свет

Тетката на Ким Џонг-ун останува на своите позиции во хиерархија на Северна Кореја

А1он
Сестрата на поранешниот севернокорејски лидер Ким Џонг-ил, Ким Кјонг-хуи е вклучена во комисијата за погреб на висок функционер од Политбирото на владејачката Корејска работничка партија, иако
Свет

Меѓународни реакции по веста за егзекуција на тетинот на Ким Џонг Ун

А1он
Белата куќа соопшти дека не може да ја потврди од независен извор информацијата за егзекутирањето на чичкото на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, но и дека нема
Свет

Егзекутиран тетинот на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун

А1он
Властите во Пјонгјанг денеска соопштија дека е егзекутиран Јанг Сонг Таек, до неодамна втор човек во политичкиот врв во Северна Кореја и тетин на севернокорејскиот лидер Ким
Свет

ФОТО: Мрачни тајни на севернокорејските затвори

А1он
Организацијата за заштита на човековите права „Амнести интернешнел“ објави нови сателитски снимки за затворските логори и сведочења на поранешни затвореници за злоставуањата и убиства во
Свет

Путин потпиша указ за економски санкции кон Северна Кореја

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ со кој се воведуваат економски санкции кон Северна Кореја поради извршената нуклеарна проба во 2006 година. Документот предвидува ограничување на
Свет

МААЕ: Северна Кореја го активира својот нуклеарен реактор

А1он
Во нуклеарната постројка Јонгбјон во Северна Кореја, забележани се активности кои „се во согласност“ со настојувањата таму повторно да се активира реактор, изјави денеска директорот