sebastijan kurc

Свет

Курц се врати на власт, по сто дена состави нова влада

А1он
Новата австриска влада на канцеларот Себастијан Курц, составена од австриската народна партија (ОВП) и Зелените, денеска положи заклетва и стапи на должност. Точно 100 дена
Македонија

(ВИДЕО) Заев од Виена: Уште од самостојноста, Република Австрија е силен поддржувач на нашата земја

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев вчера беше во работна посета на Република Австрија. Во рамки на посетата Заев се сретна и
Македонија

(ВИДЕО) Курц-Заев: Австрија е и останува голем пријател и поддржувач на вашата земја

А1он
Претседателот на Владата, Зоран Заев во Виена оствари средба со канцеларот на Република Австрија, Себастијан Курц. Заев му се заблагодари лично на Курц, но и
Свет

Курц: Подобро би било да се одложи брегзитот

А1он
Доколку пратениците во британскиот Парламент до почетокот на март не го одобрат Договорот за Брегзит, подобро би било Велика Британија да го одложи напуштањето на
Свет

Австрискиот канцелар Себастијан Курц во посета на Белата куќа

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска е во посета на Балата куќа, на која ќе се разговара за трговијата, енергетиката и безбедносните политики во Европа. Ова
Свет

Курц воздржан во однос на прифаќање борци од ИД

А1он
Австрискиот канцелар, Себастијан Курц е воздржан во однос на барањето на американскиот претседател Доналд Трамп за прифаќање на заробените борци од терористичката Исламска држава. Трамп
Свет

Курц на 20 февруари во Белата куќа ќе се сретне со Трамп 

А1он
Австрискиот канцелар, Себастијан Курц ќе се сретне со американскиот претседател, Доналд Трамп на 20 февруари во Вашингтон. „ Ме радува што ќе имам работен состанок