sb

Свет

СБ на ОН има пет нови непостојани земји-членки

А1он
Советот за безбедност на Обединетите нации од денеска има пет нови непостојани земји-членки со двогодишен мандат. Новите непостојани земји-членки се Египет, Сенегал, Јапонија, Уругвај и Украина.
Свет

СБ на ОН усвои резолуција против финансирање на тероризмот

А1он
Советот за безбедност на ОН едногласно усвои резолуција за засилување на борбата против финансирањето терористички организации подготвена од САД и Русија. Нацрт-резолуцијата укажува дека СБ
Свет

Операциите на руските ВВС тема на состанокот на Путин со СБ на Русија

А1он
Операцијата на руските ВВС во Сирија, ситуацијата во Украина и внатрешни прашања биле разгледани денеска од претседателот на Федерацијата, Владимир Путин со постојаните членови на
Свет

СБ на ОН усвои резолуција за европска поморска акција во меѓународните води крај Либија

А1он
Советот за безбедност на ОН денеска усвои резолуција, со која се дозволува на Европската унија и други земји да конфискуваат бродови за превоз на мигранти
Економија

СБ прогнозира големо намалување на екстремната сиромаштијата во светот во 2015.

А1он
Екстремната сиромаштија ќе се намали на досега невидено ниво оваа година и таа ќе засега нешто помалку од десет отсто од светското население и покрај
Свет

СБ на ОН усвои резолуција против шиитските бунтовници во Јемен

А1он
Советот за безбедност на ОН синоќа едногласно усвои резолуција, во која настојува шиитските бунтовници хути неодложно да ги ослободат државните институции и доброволно да се