sb

Економија

Тевдовски и Богов на Пролетните средби на ММФ и СБ во Вашингтон

А1он
Делегација предводена од министерот за финансии Драган Тевдовски и гувернерот на Народната банка Димитар Богов, од денеска учествува на редовните Пролетни средби на Светска банка
Економија

Новата студена војна на агендата на заседание на ММФ и СБ

А1он
Пролетното зaседание на Бордот гувернери на Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка почнува денеска во Вашингтон каде ќе се расправа за опасностите од протекционизам, геополитички
Свет

Британија бара седница на СБ на ОН во врска со извештајот на ОЗХО за Скрипал

А1он
Велика Британија побара денеска од Советот за безбедност на ОН да закаже седница идната недела за да се разгледа извештајот на Организацијата за забрана на
Економија

СБ: Намалена невработеност во Западен Балкан, предизвик е вработување на младите и жените

А1он
Македонија во текот на минатата година ја зголеми стапката на вработеност за 2,7 проценти. Зголемени стапки на вработеност се регистрирани во сите земји од Западен
Свет

Велика Британија, САД и Франција побараа казна за Иран бидејќи ги снабдувал Хутите со оружје

А1он
Казна за Иран бидејќи не презеле ништо за спречување на јеменските шиитски бунтовници Хути да се снабдат со ирански ракети, побараа Велика Британија, САД и
Свет

Предлог-резолуција во Советот за безбедност за поништување на одлуката на Трамп за Ерусалим

А1он
Според неименувани дипломати во Советот за безбедност на Обединетите нации ќе се гласа за предлог-резолуцијата со која ќе се инсистира одлуките за статусот на Ерусалим
Свет

Вонредно собрание на Советот на безбедност на ОН по последното тестирање на Северна Кореја

А1он
По најновото лансирање на балистчка ракета од страна на Северна Кореја, Советот за безбедност на ОН закажа вонредна седница со која што ќе раководи Италија,
Регион

ЕУФОР останува во БиХ уште 12 месеци, ситуацијата во регионот продолжува да претставува закана за светскиот мир

А1он
Ситуацијата во регионот продолжува да претставува закана за меѓународниот мир, па затоа воената мисија на ЕУ, ЕУФОР Алтеа останува во БиХ, се наведува во Резолуцијата