sb

Економија

Откриен најголемиот таен глобален кредитор, поголем од ММФ и Светска банка

А1он
Истражувањата покажуваат дека кинеските државни банки издале околу една четвртина од вкупните кредити на пазарите во развој. Тоа доведе Кина да стигне на водечката глобална
Економија

Три потпретседатели на Светска банка доаѓаат на Конституенцата во Скопје

А1он
Три потпретседатели на групацијата на Светска банка ќе присуствуваат на Конституенцата на Светска банка и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), што ќе се одржи од 21
Економија

Светската банка предвидува забавување на економскиот раст во Европа и Централна Азија

А1он
Економскиот раст во Европа и во Централна Азија лани се намали на 3,1 отсто, а годинава дополнително ќе забави на 2,1 проценти, како последица на
Економија

Бела куќа: Иванка Трамп не е кандидат за претседател на Светска банка

А1он
Ќерката на американскиот преетседател Доналд Трамп, Иванка Трамп не е кандидат за претседател на Светската банка, соопшти Белата куќа. „Фајненшл тајмс“ претходно објави дека името
Економија

Светска банка: Mакедонската економија годинава со раст од 2,9 отсто, а следната 3,2

А1он
Македонија минатата година забележа економски раст од 2,5 отсто, а во 2019-та ќе достигне 2,9 проценти, објави Светска банка во јануарскиот Глобален економски извештај. За
Економија

ВИДЕО: Технолошка екстензија во 10 компании со грант од милион евра преку ФИТР и Светска банка

А1он
Со 2,5 милиони евра, од кои милион евра како грантови обезбедени од Светска банка преку повик на Фондот за иновации и технолошки развој, во наредните
Економија

Светска банка: Прогесивното оданочување ќе ги зголеми приходите и ќе ја подобри еднаквоста

А1он
Светска банка го поддржува воведувањето прогресивно оданочување и смета дека тоа ќе ги зголеми приходите и ќе ја подобри еднаквоста. Во анализата „Прогресивност и еднаквост
Економија

ВИДЕО: Повисок раст преку подобар човечки капитал, 30 милиони евра од СБ за подобрување на социјалните услуги

А1он
Македонија и земјите од Западен Балкан треба да презамат реформи сега за подобрување на човечкиот капитал, за тој да биде на светско ниво и да
Економија

Заев на средба со претставници на Светска банка: Долгодишната соработка продолжува

А1он
Долгорочната системска и аналитичка поддршка на Светска банка во досегашната и идната соработка со Република Македонија, беше тема на денешната средба на премиерот Зоран Заев