saudiska arabija

Свет

Тројца мажи депортирани од Саудиска Арабија бидејќи биле „неодоливи“ за жените

А1он
Тројца мажи со примена на сила, биле исфрлени од фестивал на култура во Саудиска Арабија, заради загриженоста дека се „премногу згодни“ за да им одолеат жени. Религиската
Свет

Саудиски принц ја поддржува иницијативата на жените да им се дозволи да возат автомобил

А1он
Саудискиот милијардер, принцот Алвалид бин Талал изјави дека ја поддржува иницијативата на жените во таа земја да им се дозволи да возат автомобил. Талал оцени дека тоа
Свет

ХРВ и АИ апелираат Саудиска Арабија да не погуби седум момчиња

А1он
Невладините организации „Хјуман рајтс воч“ (ХРВ) и „Амнести интернешенел“ (АИ) апелираа до саудиските власти денеска да не бидат  извршени смртните пресуди над седуммината момчиња осудени за злосторства
Свет

Саудиска Арабија со рекорден буџетски суфицит во 2012 година

А1он
Најголемиот извозник на нафта во светот Саудиска Арабија оствари рекорден буџетски суфицит од 102,9 милијарди долари, што претставува 15 отсто од бруто домашниот производ, соопшти министерството