saudiska arabija

Свет

ХРВ и АИ апелираат Саудиска Арабија да не погуби седум момчиња

А1он
Невладините организации „Хјуман рајтс воч“ (ХРВ) и „Амнести интернешенел“ (АИ) апелираа до саудиските власти денеска да не бидат  извршени смртните пресуди над седуммината момчиња осудени за злосторства
Свет

Саудиска Арабија со рекорден буџетски суфицит во 2012 година

А1он
Најголемиот извозник на нафта во светот Саудиска Арабија оствари рекорден буџетски суфицит од 102,9 милијарди долари, што претставува 15 отсто од бруто домашниот производ, соопшти министерството
Свет

Почина принцот Најеф, наследникот на престолот во Саудиска Арабија

А1он
Принцот – престолонаследник Најеф бин Абдул Азиз Ал Сауд почина денеска во болницата во Женева, објави државната телевизија на Саудиска Арабија, повикувајќи се на извори