sad-rusija

Свет

Русија протера уште еден американски дипломат од Москва

А1он
Ребека Рос, аташе за медиуми на американската амбасада во Москва, е протерана од Русија. Таа беше меѓу 10-те вработени во американската дипломатска мисија, која руската
Свет

Лавров смета дека односите меѓу САД и Русија сега се бетер отколку во Студената војна

А1он
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска оцени дека односите меѓу Русија и САД сега се полоши отколку за време на Студената војна поради
Свет

Русија протера десет американски дипломати од амбасадата во Москва

А1он
На заменик-амбасадорот на САД во Москва, Барт Горман, денеска му е врачена нота, со која десетмина вработени во американската Амбасада се прогласени за непожелни во
Свет

Москва ја поздрави најавата на Бајден за деескалација на односите меѓу Русија и САД

А1он
И покрај воведувањето нови санкции и најавите за реципрочно протерување американски дипломати од Москва, Кремљ денеска ја поздрави најавата на американскиот претседател Џо Бајден да
Свет

Вашингтон пост: Бајден не планира да ги затоплува односите со Русија

А1он
Претседателот на САД, Џо Бајден, не планира да ги „рестартира“ односите со Русија, како што правеа многу негови претходници по крајот на Студената војна, соопшти