rusija

Свет

Десет вагона со муниција изгореа во пожар во воен воз во Сибир

А1он
Пожар утринава избувна во воен воз што превезувал боева муниција, на 100 километри од рускиот град Новосибирск. Нема жртви и разурнувања, но изгорени се 10
Свет

Руската полиција откри 248 човечки ембриони во шума во Урал

А1он
„Руската полиција откри 248 човечки ембриони во една од шумите на уралската Свердловска област“, изјави портпаролка на локалното обвинителство. „Во моментот тече острага во врска
Свет

Путин против еднострано делување на Советот за безбедност на ОН

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин ги предупреди денеска западните сили да не преземаат еднострани чекори против сириската Влада надвор од Советот за безбедност на ОН. Путин,
Свет

Лавров: Русија нема да поддржи санкции против Сирија

А1он
Русија нема да поддржи санкции против Сирија, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. – Објавена е операција „Дамаски вулкан“, „Битка за престолнината“, „Решавачка