rusija

Свет

Шокантно: Руски рибари го изеле пријателот за да преживеат

А1он
Руските истражители покренаа постапка по пронаоѓањето на двајца рибари кои три месеци беа изгубени на далечниот исток на земјата, поради сомневање дека го изеле нивниот
Свет

„Стоп за диктатурата“, марш на опозицијата на 15. декември во Москва

А1он
Градското собрание на Москва  ги извести оргаизаторите на „Маршот на милионите“,  организиран од руската позиција дека не ги прифаќа нивните релации на движење  и ги
Свет

Москва ја има највисоката зграда во Европа

А1он
Лондоскиот облакодер Шард повеќе не е највисоката зграда во Европа. Првото место го зазеде станбено-деловната зграда Меркјури Сити во Москва, пишува „Дејли Мејл“. Облакодерот е
Свет

Русија побара од Северна Кореја да ја преиспита одлуката за лансирање ракета носач

А1он
Русија побара од Северна Кореја да ја преиспита својата одлука за истрелување ракета, пренесоа руските медиуми. Во декларација на руското МНР се наведува дека Москва