rusija koronavirus

Свет

Поради делта сојот, пети ден по ред рекорден број починати во Русија

А1он
Петти ден по ред Русија достигнува црни рекордни бројки во однос на смртните случаи, откако во последните 24 часа се регистрирани нови 697 смртни случаи
Свет

Во Москва отпуштаат од работа лица кои не сакаат да се вакцинираат

А1он
Работодавците во Москва се должни да отпуштаат вработени кои одбиваат вакцинација против коронавирусот, соопштија од Оперативниот штаб за контрола и следење на состојбата со Ковид-19
Свет

Градоначалникот на Москва нареди задолжително вакцинирање против коронавирусот

А1он
Московскиот градоначалник, Сергеј Собјанин, денеска нареди воведување задолжителна вакцинација против коронавирусот за сите вработени во услужниот сектор, како дел од борбата против драматичната епидемиолошка ситуацијуа
Свет

Русија регистрираше спреј против Ковид-19, лекот спречува пневмонија

А1он
Руското Министерство за здравство го регистрираше лекот „Лајтрагин“ за превенција и лекување на пневмонија предизвикана од инфекција со коронавирус, соопшти денеска Руската агенција за медицина
Свет

Путин ги повика Русите да се вакцинираат против Ковид-19

А1он
Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска ги повика своите сограѓани да се вакцинираат против Ковид-19. – Ако некој сака да се чувствува сигурно, не сака
Свет

Русија планира да вакцинира 60 отсто од возрасната популација

А1он
Русија планира да вакцинира од коронавирусот околу 60 проценти од возрасната популација, изјави денеска министерот за здравство, Михаил Мурашко. -Планираме да вакцинираме 60 проценти од
Свет

Русија наскоро ќе почне со испитувања на комбинирана вакцина за сезонски грип и коронавирус

А1он
Русија наскоро ќе почне со проширени претклинички испитувања на комбинираната вакцина против сезонски грип и коронавирус, која во моментов се развива, изјави Ринат Максутов, директор
Свет

Москва почна масовна вакцинација со Спутник V

А1он
Москва денеска почна да ја употребува вакцината Спутник V против Ковид-19 во 70 клиники, што е прва масовна вакцинација во Русија против коронавирусот, соопшти градската