Rumen Radev

Регион

Радев подготвува „воен кабинет“, пишуваат бугарските медиуми

А1он
Медиумите во Бугарија денеска објавија дека поранешниот вицепремиер и министер за одбрана во преодната влада во 2017 година, Стефан Јанев, најверојатно ќе биде привремен премиер
Регион

Радев неделава почнува консултации за нов состав на Централната изборна комисија

А1он
Бугарскиот претседател Румен Радев планира на 5 мај да ги слушне ставовите на партиите и коалициите претставени во Парламентот и нивните предлози за нов состав
Регион

Румен Радев ја доби поддршката за втор претседателски мандат

А1он
Националниот совет на Бугарската социјалистичка партија одлучи да ја поддржи претседателската двојка Румен Радев и Илијана Јотова за втор мандат со 122 гласа „за“, ниту
Регион

Консултациите за состав на новата бугарска влада почнуваат в понеделник

А1он
Четириесет и петтото Национално собрание се свикува во тежок момент, тоа е израз на месечните протести и заедничката волја за промени. Тоаа го нагласи претседателот
Регион

Бугарскиот претседател Радев започнува консултации за парламентарните избори

А1он
На иницијатива на бугарскиот претседател Румен Радев, во претседателската резиденција започнуваат консултации за преземање на неопходните мерки за спроведување фер и транспарентен изборен процес, кој
Регион

Бугарскиот претседател Радев во самоизолација откако имал контакт со заразен од Ковид-19

А1он
Претседателот на Бугарија Румен Радев оди во самоизолација поради контакт со заразен со Ковид-19, јавија бугарските медиуми. Делегацијата што ја предводеше тој се врати предвреме
Регион

Бугарскиот претседател стави вето врз измените на Изборниот законик

А1он
Бугарскиот претседател Румен Радев стави вето врз измените на Изборниот законик, бидејќи, според него, тие даваат можност за фаворизирање на победата на владејачката партија на
Регион

Бугарскиот претседател Радев Радев најави дека вето на измените на изборниот закон

А1он
Бугарскиот претседател Румен Радев денеска изјави дека ќе стави вето на измените на изборниот закон. На прашањето дали гледа основа за ставање вето на ревизиите
Регион

Бугарскиот претседател бара итна и безусловна оставка од Борисов

А1он
Бугарскиот претседател Румен Радев денеска побара премиерот Бојко Борисов веднаш да поднесе безусловна оставка, јави БГНЕС. – Предлозите на премиерот не треба воопшто да се
Регион

Бугарија: Пратениците го одобрија ветото на Радев, ги отфрлија спорните текстови

А1он
Пратениците го одобрија ветото што претседателот Румен Радев го наложи за спорните текстови од Законот за мерки при вонредни состојби. Вчера, претседателот Радев стави вето