rpc

Свет

РПЦ: Цариградската патријаршија стана расколничка црква

А1он
Цариградската патријаршија и самата стана расколничка, со тоа што ја укина антемата за претставниците на двете „расколнички цркви“ во Украина, изјави денеска поглаварот на Руската
Свет

РПЦ ја прекинува евхаристичката комуникација со Цариградската патријаршија

А1он
Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) на денешното заседание во белорускиот главен град Минск, донесе одлука за целосен прекин на евхаристичката комуникација со Цариградската
Свет

Синодот на РПЦ заседава во Минск и бара одговор за Вселенската патријаршија

А1он
Синодот на Руската православна црква што ќе заседава денеска во Минск, одлучува за одговор кон Вселенската патријаршија. За првпат во историјата, Синодот на Руската православна
Свет

Состанок на Путин со рускиот Совет за безбедност поради Црквата

А1он
Проблемите во внатрешната и надворешната политика, како и ситуацијата околу Руската православна црква во Украина беа темите на состанокот на рускиот претседател Владимир Путин и
Свет

РПЦ и Кремљ загрижени поради одлуката за автокефалност на УПЦ

А1он
Руската православна црква (РПЦ) најави „цврст и одлучен одговор“ на одлуката на Вселенската патријаршија да продолжи со постапката за давање на автокефалност на Украинската православна
Свет

Руската православна црква се заканува со акции на одмазда кон Вселенската патријаршија

А1он
Руската православна црква ја осуди одлуката на Вселенската патријаршија за испраќањето двајца пратеници во Украина. Според нив, тоа е чекор кон прогласување автокефалност за тамошната
Македонија

Александар Волков од РПЦ: Желбата на МПЦ да добие црква мајка во БПЦ е сложена и важна тема

А1он
Желбата на Македонската православна црква да добие црква мајка во Бугарската православна црква е многу комплексна и многу важна тема за која сега многу се
Македонија

СПЦ и РПЦ го поздравија ослободувањето на Вранишковски

А1он
Српската и Руската православна црква денеска го поздравија ослободувањето на Јован Вранишковски од затворот Идризово во Скопје. Вранишковски, како што соопшти СПЦ, во наредните денови ќе