romanija

Регион

Басеску ги повика Романците да го бојкотираат утрешниот референдум

А1он
Времено отстранетиот романски претседател Трајан Басеску синоќа повторно ги повика граѓаните да го бојкотираат референдумот кој ќе се одржи утре и на кој ќе се
Регион

Басеску е 99 проценти сигурен дека ќе се врати на претседателската функција

А1он
Времено повлечениот претседател на Романија Трајан Басеску изрази увереност дека ќе се врати на функцијата и дека на референдумот на 29 јули ќе биде ставен
Свет

Барозо му предал список на прашања Понта за кризата во Романија

А1он
Романската влада утре или најдоца до понеделник ќе ги испрати одговорите на списокот со прашања, кои претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо му го
Регион

Басеску ја обвини владејачката партија за тоталитарни рефлекси

А1он
Трајан Басеску, кому романскиот Парламент му ги одезеде овластувањата минатата недела, поради кршење на основните закони, изјави дека негова цел е да победи на референдумот
Свет

Басеску ги предаде овластувањата

А1он
Романскиот претседател Трајан Басеску ги предаде денеска овластувања на претседателот на парламентот Крин Антонеску, откако Уставниот суд ја потврди неговата суспензија. Предавањето на овластувањата на
Регион

Романскиот Парламент го отстрани од функцијата Трајан Басеску

А1он
Романскиот Парламент денеска изгласа одземање на овластувањата на претседателот на државата Трајан Басеску, поради кршење на основните закони. Од 432 пратеници, 258 гласаа „за“ суспензија
Свет

Романскиот премиер и покрај плагијатот не поднесува оставка

А1он
Романскиот премиер Виктор Понта нема да поднесе оставка без разлика што научната комисија вчера потврди дека дел од неговата докторска дисертација е плагијат, соопшти романската