rohindzi

Свет

Полицијата во Бангладеш уби седум мажи Рохинџи под сомнение дека се бандити

А1он
Седуммина мажи од малцинската група Рохинџи, осомничени дека се бандити, се убиени во престрелка со полицијата во близина на бегалски камп во југоисточен Бангладеш, соопшти
Свет

Најмалку единаесет лица се удавија во превртен рибарски брод во Бенгалскиот залив

А1он
Најмалку 11 лица загинаа, а десетици други се исчезнати откако рибарски брод, во кој се превезувале муслимани Рохинџа на пат кон Малезија потонал во водите
Свет

Гамбија ја обвини Мјанмар за геноцид врз Рохинџите пред судот на ОН во Хаг

А1он
Гамбија денеска отвори случај пред највисокиот суд на Обединетите нации во кој го обвини Мјанмар за геноцид врз муслиманското малцинство Рохинџи. Во соопштението што го