recesija

Економија

Фич: Светот оди во досега незабележана глобална економска рецесија

А1он
Светскиот бруто домашен производ (БДП) се прогнозира да опадне за 3.9 проценти во 2020 година, пад кој е досега незабележан во повоениот период, соопшти рејтинг
Економија

Истражување: Директори во светот очекуваат долготрајна рецесија

А1он
Деловните лидери низ целиот свет се подготвуваат за долготрајна рецесија поради пандемијата на коронавирусот, а многумина стравуваат дека нивните бизниси нема да го преживеат периодот,
Свет

„С&П Глобал“ предвидува глобална рецесија од 2,4 проценти

А1он
Агенцијата за кредитен рејтинг „С&П Глобал“ денеска ја намали проекцијата на глобален раст поради пандемијата со новиот коронавирус. Во соопштението на Агенцијата се наведува дека
Економија

Кристалина Георгиева: Светската економија влезе во рецесија

А1он
Глобалната економија влезе во период на рецесија поради пандемијата на новиот коронавирус, изјави шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева. Според неа, рецесијата е
Економија

ММФ: Светот веќе е во рецесија

А1он
Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева изјави дека новиот коронавирус ја турна глобалната економија во рецесија и оти државите треба да одговорат со
Економија

Фелбермаер: Ова е мајка на сите рецесии

А1он
Претседателот на Институтот за светска економија од Кил, Габриел Фелбермаер, очекува дека пандемијата на коронавирусот ќе предизвика рецесија, која ќе биде „мајка на сите рецесии“.
Свет

Курц предупредува на рецесија во Австрија

А1он
Лидерот на австриската Народна партија Себастијан Курц предупреди за опасноста од рецесија во Австрија. Поранешниот австриски канцелар, во интервју за виенскиот весник „Естерајх“, посочи на
Економија

Белата куќа разгледува намалување даноци за да се избегне рецесија

А1он
Белата куќа предвидува намалување на даноците и царините како начин да се избегне влегувањето на САД во рецесија, и покрај тврдењата на претседателот Доналд Трамп