rama

Македонија

Рама и Мета апелираа на воздржаност и дистанцирање од насилство во Македонија

А1он
Во врска со случувањата во Македонија, вечерва реагираа албанскиот премиер Еди Рама и спикерот на парламентот Илир Мета, кои повикаа на воздржаност и дистанцирање од
Регион

Рама со нова понуда до опозицијата во врска со реформите

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама преку својот профил на социјалните мрежи синоќа на опозицијата и предложи постигнување консензус околу реформите во правосрудстото, кое се главен услов
Регион

Рама: Отворени сме за компромис кој нема да ја загрози суштината на реформите

А1он
Реформите во правосудтвото, кои се услов за членство на Албанија во ЕУ, беа главна тема и на средбата на американскиот помошник државен секретар за европски
Регион

Рама обвинет за незаконско финансирање на кампањата на Обама

А1он
Главната албанска опозициска сила, Демократската партија денеска поднесе тужба против премиерот Еди Рама, обвинувајќи го дека незаконски ја финансирал предизборната кампања на американскиот претседател Барак