pretsedatelski izbori sad

Свет

Трамп незадоволен од својот правен тим

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп е назадоволен од работата на правниот тим во постапките за докажување на неговите тврдења за изборни манипулации и кржба на републиканските
Свет

САД: Судот нареди одвојување на задоцнетите гласови во Пенсилванија

А1он
Судијата на Врховниот суд на САД, Самјуел Алто им нареди на изборните комисии во Пенсилванија да ги одвојат гласовите што пристигнале по пошта. Алто привремено
Свет

По изборите, републиканците бараат 60 милиони долари за судските постапки

А1он
Републиканците бараат од донаторите 60 милиони долари за финансирање на судските тужби на претседателот Доналд Трамп поврзани со американските избори, изјавија два неименувани извори. Изборниот
Свет

(ВО ЖИВО) Избори во САД: Бајден се поблиску до победа, неочекуван пресврт во Џорџија и Пенсилванија

Горјан Грнчаровски
Сите избирачки места се затворени во САД, се очекуваат резултати од Џорџија, Северна Каролина, Пенсилванија, Алјаска, Невада и Аризона кои се клучни за исходот на
Регион

Дачиќ: Кој и да победи, ние ќе имаме добри односи со САД

А1он
Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ќе најде начин Србија да има добри односи со САД, доколку
Македонија

(ИНТЕРВЈУ) Претседателот на ОМД, Колоски за изборите во САД: Резултатите ќе бидат оспорувани, ќе има злоупотреба на системот

Горјан Грнчаровски
За помалку од 24 часа, во САД треба да се дознае кој ќе биде новиот претседател на државата. На годинешните претседателски избори се пресметува дека
Регион

Јутарњи лист: Ако победи Трамп, Србија ќе биде до Сисак!

А1он
Хрватите треба да се надеваат на победата на Џо Бајден на претседателските избори во САД, бидејќи политиката на неговиот републикански противкандидат Доналд Трамп може да
Свет

Лејди Гага го поддржа Џо Бајден: Гласам за Америка!

А1он
На последниот ден од предизборната кампања во САД, кандидатот за претседател од Демократската партија, Џо Бајден беше поддржан од пеачката Лејди Гага. Двајцата се состанаа
Регион

Гренел: Победата на Бајден ќе го врати Балканот во статус кво

А1он
Специјалниот претставник на претседателот Трамп за српско-косовското прашање, Ричард Гренел во неделата се сретна со претставници на српската дијаспора во САД во Питсбург од каде
Регион

Српската дијаспора во САД дава поддршка за Трамп

А1он
Српската дијаспора се приклучи на локалниот предизборен митинг за поддршка на Доналд Трамп оваа недела, на кој присуствуваа претставници на Републиканската партија од Висконсин, вклучувајќи