prespanski dogovor

Регион

Каменос ќе си поднесе оставка ако Договорот од Преспа помине во македонското Собрание

А1он
Коалицискиот партнер во грчката Влада, министер за одбрана и лидер на Независни Грци, Панос Каменос, нема да чека Договорот од Преспа да стигне во грчкиот
Македонија

Бошњаковски: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во Македонија и во Грција

А1он
Македонската Влада е целосно посветена на имплементацијата на Преспанскиот договор и истото го добиваме и од другата страна, односно од Владата во Атина. Вчера самите
Регион

Грчки владини извори: Уставните амандмани се во духот на Преспанскиот договор

А1он
По поднесениот финален текст на уставните амандмани усвоени од македонската Влада, грчки владини извори коментираат дека промената во членот 49 параграф 3, и воведувањето на
Македонија

Нимиц: Преспанскиот договор е важен за регионот и за односите меѓу Атина и Скопје

А1он
Договорот од Преспа е многу важен чекор за стабилноста на регионот и за односите меѓу Македонија и Грција, изјави специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц,
Регион

Од Кабинетот на Ципрас бараат одговори од Мицотакис околу тврдењата дека го размениле „скопското прашање“ за пензиите

А1он
Тврдењето на лидерот на Нова демократија дека грчката влада се пазарела и „го разменила скопското прашање за да нема кратења на пензиите“, денеска го коментираат
Регион

Ѕанакопулос: Постои широко парламентарно мнозинство за Договорот од Преспа

А1он
Портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, смета дека во грчкиот Парламент постои широко мнозинство за ратификација на Договорот од Преспа. –
Регион

Ципрас и Мицотакис со меѓусебни обвинувања во грчкиот Парламент околу Договорот од Преспа

А1он
За време на вчерашната пленарна седница во грчкиот Парламент пред гласањето на законот што ги поништува одредбите што предвидуваа кратења на пензиите од 1 јануари
Регион

Мицотакис: Ќе гласаме против Договорот од Преспа и ќе се бориме да не се ратификува

А1он
Нова демократија останува на позицијата дека нема да гласа за Договорот од Преспа и ќе се бори за да не се ратификува. Овој став уште
Регион

Река не го менува мислењето за Договорот од Преспа, конечниот став ќе го каже откако ќе го види финалниот текст

А1он
Река останува на првичната позиција и не го менува својот став во однос на Договорот од Преспа, но конечната одлука ќе ја кажат во грчкиот
Регион

Ципрас: Спротивно на ретроградните струи, го потпишавме историскиот Договор од Преспа

А1он
Спротивно на ретроградната струја што постои на меѓународната сцена, Грција направи историски договор со соседната земја, рече, меѓу другото, грчкиот премиер Алексис Ципрас на конференцијата