polska

Свет

Новинари успеале да внесат експлозив во полскиот Парламент

А1он
Новинарите на полската телевизија внесоа експлозивни материјали во зградата на Сејмот (Долниот дом на Парламентот) за да ја докажат нефункционалноста на безбедносниот систем. Новинарите успеле
Свет

Полската црква го оправда постоењето на „кутиите за бебиња“

А1он
Поглаварот на Полската римокатоличка црква, аргхиепископот Јозеф Ковалчик денеска го оправда постоењето на така наречените „кутии за бебиња“, во кои мајките можат анониомно да го
Свет

Во Полска уапсен маж кој планирал атентати врз највисоките политичари

А1он
Полската полиција успеала да спречи бомбашки напад врз највисоките претставници на Полската Република, ги пренесоа чешките медиуми информациите од Варшава. Според првите сознанија се претпоставува
Свет

ФОТО: Насилства на прославата на независноста во Полска

А1он
132 хулигани се уапсени во вчерашните немири што се случија во Варшава за време на традиционалниот Марш на независноста. Десничарските екстремисти ги нападнале полицијците со