policiska brutalnost

Свет

ВИДЕО: Хаос на протестите во Чиле, полицаец турна 16-годишно момче од мост

А1он
Драматични сцени од протестите во Чиле, на кои се гледа како 16-годишен демонстрант паѓа од мост во Сантјаго откако го напаѓа полицијата, го обиколија светот.
Македонија

Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

А1он
Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола се одржа протест против полициската
Македонија

Во Битола денеска протест против полициската бруталност

А1он
Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, а повод е завчерашниот инцидент во кој полицајци претепаа тројца битолчани од ромска
Македонија

ВИДЕО: Кривична пријава за полицаецот кој претепа Ром, суспендиран и колегата кој не го спречи

Искра Манојлоска
Одделот за внатрешна контрола во МВР до ОЈО поднесе кривична пријава против полициски службеник од СВР Битола, поради основано сомнение дека сторил малтретирање во вршење
Свет

Феминистичките здруженија обвинуваат за полициско насилство за 8 Март во Париз

А1он
Илјадници лица синоќа учествуваа на ноќниот марш за „народниот антирасистички феминизам“ во Париз, на повик на повеќе феминистички здруженија. Силите на редот употребија сила и