poezija

Култура

Поетско-музичка вечер на роднокрајни автори во Гевгелија

А1он
Во Народниот театар во Гевгелија вечер ќе се одржи 16-тата поетско-музичката вечер на роднокрајни автори „За тебе љубов моја“. Почетоците на манифестацијата се во далечната
Култура

Прокопиев застапен во антологијата на светската хаику поезија

А1он
Во годишната антологија на хаику поезија, World Haiku, што излегува во Кјото, Јапонија, се објавени неколку хаика на македонскиот писател Александар Прокопиев. Во антологијата за
Култура

Поетска вечер со Славе Ѓорѓо Димоски во „Матица Ексклузив“

А1он
Со презентација на дел од творештвото издвоено во стихозбирката „Ткаења“ утревечер од 19 часот во „Матица Екскклузив“ во Скопје пред вљубениците на поетскиот израз ќе
Култура

Медал „Симо Матавуљ“ за поетесата Душица Илин

А1он
Здружението на српските писатели и додели на македонската поетеса Душица Илин медал „Симо Матавуљ“, именувана по првиот претседател на Здружението на југословенските писатели. Душица Илин 30
Култура

Во Барселона објавена плакета со стихови на македонски и шпански на поетот Василевски

А1он
Во Барселона деновиве, на македонски и на шпански јазик, е објавена плакета со стихови на македонскиот поет и академик Ристо Василевски. Плакетата, како што соопшти Арка прес,
Култура

„Потрага“ на Адријана Коровешовска победник на конкурсот за „Млади поети“

А1он
Песната „Потрага“ на Андријана Коровешовска е првонаградената на конкурсот за млади поети што го распиша Агенцијата за млади и спорт на Република Мекедонија, во соработка