poezija

Култура

Стефан Марковски застапен во поетска антологија „Хибискус“ во Индија

А1он
Стихови од македонскиот книжевник Стефан Марковски беа застапени во меѓународната поетска антологија Hibiscus: Poems that Heal and Empower, објавена во Калкута, Индија. Стиховите насловени „Вселените
Култура

Излезе од печат заедничката поетска збирка „Литературни искри” 2020

А1он
Заедничката поетска збирка на авторите учесници на конкурсот Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри” деновиве излезе од печат. Во неа се објавени по една творба на
Култура

„Антевото дело – непресушен изворник на мислата и на речта“ излезе од печат

А1он
Од печат излезе Зборникот на научни трудови „Антевото дело – непресушен изворник на мислата и на речта“ во издание на Меѓународната културно поетска манифестација „Антево
Култура

Избрани финалистите за поетскиот фестивал „Литературни искри 2020“

А1он
Организаторите на Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри 2020“ во Гостивар ги објавија имињата на поетите кои влегоа во финалето и ќе конкурираат за фестивалските награди.
Култура

„Струшки вечери на поезијата“ дел од „Фестивалот на надежта“ на платформата Версополис

А1он
Со проектот „Зборови на надеж/ Стихови на надеж“, „Струшки вечери на поезијата“ се вклучи во „Фестивалот на надежта“- глобална виртуелна поетска иницијатива во организација на
Култура

Заврши конкурсот за седмото издание на поетскиот фестивал „Литературни искри”

А1он
Конкурсот за пријавување за седмото издание на Меѓународниот Поетски Фестивал „Литературни Искри“ заврши и наскоро ќе почне селекцијата, информира организацискиот одбор на фестивалот. Конкурсот беше
Култура

Почина Фахри Каја – поет, раскажувач, литературен критичар, антологичар, новинар и преведувач

А1он
Почина Фахри Каја – поет, раскажувач, литературен критичар, антологичар, новинар и преведувач, роден во Куманово, 1930. Каја беше учител, новинар, главен и одговорен уредник на
Култура

Промоција на стихозбирката „Јас сум Цако“ од Александар Матовски-Цако

А1он
Во кино „Фросина“ во Младинскиот културен центар вечер од 19 часот ќе биде промовирана стихозбирката „Јас сум Цако“ од Александар Матовски-Цако, во издание на „Арс
Култура

Отворен конкурс за учество на меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“

А1он
Официјалните подготовки за новото издание на меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ започнаа со објавување на конкурсот за учество. Организаторите наведуваат дека ова ќе биде можност