pentagon

Свет

Пентагон: ИД може да ги врати загубените позиции во Сирија за една година

А1он
Доколку се намали воениот притисок од страна на САД и сојузниците, терористите од Исламска држава можат да ги вратат загубените позиции за помалку од една
Свет

Трамп потпиша указ за формирање вселенска команда во Пентагон

А1он
Претседателот на САД, Доналд Трамп формираше вселенска команда во рамките на Пентагон со цел подобро да ги организира и да ги унапреди огромните воени операции
Свет

Пентагон може да испрати уште неколку илјадници војници на границата со Мексико

А1он
Пентагон може да испрати уште неколку илјади војници на границата со Мексико, кон која се движат мигранти од Централна Америка, кои бегаат од насилството и
Свет

Пентагон ќе испрати стотици војници на мексиканската граница

А1он
Пентагон на границата со мексико ќе распореди стотици војници, изјави претставник на американското Министерство за одбрана, кој побарал да остане анонимен. Одлуката доаѓа откако претседателот
Свет

Во сомнителните писма упатени до Пентагон имало семе од рицин

Во сомнителните писма што беа упатени на адреси во Пентагон немало рицин, туку рициново семе од кое се добива овој отров, соопшти денеска портпаролката на
Свет

Писма со рицин испратени до Пентагон и до сенаторот Тед Круз

Обезбедувањето во Пентагон прогласило тревога во службата за прием на пратки, откако пристигнале неколку коверти кои содржеле траги од отровот рицин. Специјални полициски тимови денеска