papa

Свет

ВИДЕО: Бенедикт XVI вети безусловна покорност на новиот папа

А1он
[staff name=”Јасна Атанасова” position=”Автор”][/staff]Папата Бенедикт XVI, во своето денешно обраќање на последниот „работен“ ден, ја вети неговата „безусловна“ послушност кон новиот папа и ја повика
Свет

12 најспоменувани кардинали за Папа

А1он
[staff name=”Јасна Атанасова” position=”Автор”][/staff]„Папабилни“ кардинали се кардинали со најголеми шанси за преземање на катедрата на римскиот бискуп. Според хрватскиот портал „Дневник“, во светските медиуми најмногу
Свет

Папата Бенедикт XVI: Господ ме повика да се „искачам на планина“

А1он
[staff name=”Елена Георгиевска” position=”Автор”][/staff]Папата Бенедикт XVI во последното неделно обраќање, истакна дека секогаш ја следел Божјата волја и дека не ја напушта Римокатоличката црква иако
Свет

Папата Бенедикт XVI: Во сирискиот конфликт не може да има победник

А1он
Конфликтот во Сирија нема перспектива и во него не може да има победници, туку само поразени, изјави денеска поглаварот на Римокатоличката црква Бенедикт Шеснаесетти на